Kimler Psikoteknik Raporu Almalıdır?

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME   Kimler Psikoteknik Raporu Almalıdır?

1-Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. maddesi gereğince uluslar arası ve yurtiçi yük ve yolcu taşıma yapan sürücüler

2918 Sayılı Trafik Kanununa dayalı olarak

2-HIZ AŞIMI NEDENİYLE EHLİYETİ ALINAN SÜRÜCÜLER: (Madde 50-51) Şehirler arası karayollarında 90 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları yönetmelikte belirlenir. Sürücülerin bu hız sınırlarını aşmamaları gerekmektedir. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınmaktadır. Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Bir yılda 5 defa hız limitini %30’dan fazla aşanlar)


3-ALKOL KULLANIMI NEDENİYLE EHLİYETİ ALINAN SÜRÜCÜLER: (Madde 48/5) Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınır. Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Sürücünün gerıye doğru 5 yıl içinde 3 ve 3ten fazla alkol kullandığı tespit edilenler)


4-100 CEZA PUANINI DOLDURAN SÜRÜCÜLER: (Madde 118) Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin belgeleri 4 ay süre ile geri alınır. Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Bir yılda 2 kere 100 ceza puanı dolduranlar)